Savaşan Ülkelerde Bile Olmaz

"Savaşan Ülkelerde Bile Olmaz"
"Savaşan Ülkelerde Bile Olmaz",Cumhurbaşkanı Gül, telefonlarına çıkmayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi eleştirdi.

Cuma namazını İstanbul'daki Yeniköy Merkez Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Gül, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Tek gündem maddesi Fransız Ulusal Meclisi'nden geçen yasa teklifiydi...
Fransa Meclisi'ndeki konuşmaları yakından takip eden Cumhurbaşkanı, yapılan açıklamaları kınadığını söyledi.
"Türk Halkına Saygısızlık"
Gül, "Yapılan görüşmeler çok ibret vericiydi. herşeyden önce, orada ifade edilen sözleri Türkiye'ye Türk halkına çok büyük bir saygısızlık olarak görüyorum ve hepimizi çok rencide etmiştir yapılan konuşmalar. Bundan dolayı şiddetle kınıyorum" dedi.
Türkiye'nin tepkilerinin meşru olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Sarkozy'nin önyargılarının Türk-Fransız ilişkilerine darbe vurduğunu ifade etti.
"Fransa Minsk Grubundan Çekilmeli"
Gül, gelinen bu noktada Fransa'nın Minsk grubundaki üyeliğinden çekilmesi gerektiğini de söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, "Fransa Kafkasya'daki istikrarsızlığı gidermek ve Kafkasya'da özellikle Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ihtilafa çözüm bulmak için kurulmuş olan Minsk grubunun da üç üyesinden birisidir. Herhalde bu yasa teklifi kanunlaştıktan sonra ki böyle olmamasını ümit ederim. Fransa'nın bütün bu arabuluculuk çalışmalarından hemen çekilmesi gerekir. Çünkü tarafsızlığını resmen ihlal eden ve taraflı olduğunu resmen ilan eden bir tavır almaktadır" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül'den, Sarkozy'ye Telefon Tepkisi
Cumhurbaşkanı Gül'ün telefonlarına çıkmayan Sarkozy'ye de bir mesajı vardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Savaş anında bile devlet başkanları, cumhurbaşkanları birbirleriyle konuşurlar savaşan ülkelerin bile bu karşımızdaki cumhurbaşkanının Türkiye'ye karşı önyargılarını göstermenin ötesinde kendisiyle ilgili sorunlarını ortaya koymaktadır" dedi.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More