CHP’nin Kadın Milletvekilleri Erzurum’da

CHP’nin Kadın Milletvekilleri Erzurum’da
CHP’li kadın milletvekilleri, Tortum’un Başbağı beldesinde HES’e (Hidroelektrik santralı) karşı direnen kadınlara destek vermek için Erzurum’a geldi.

CHP Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, “Leyla Yalçınkaya’nın iletişim hakkını engelleyen bir hukuksuz hukuk uygulamasına şahit olduğumuzu tüm Türkiye ile paylaşacağız. Kadınlar için mücadele için her zaman varız” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan da “Direnişin simgesi kadınlar var Erzurum’da. Onların torunlarıyız. Bağbaşı’ndaki kadınlar da onların torunları. Bu mücadelinin parçası olmaktan onur duyuyorum” diye konuştu.

CHP’nin parti otobüsü ile Genel Sekreter ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Milletvekili Melda Onur, İzmir milletvekili Hülya Güven, Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, Manisa Milletvekili Sakine Öz, Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Zühal Samlı, Ankara Kadın Kolları Başkanı Nevin Uygurer, İstanbul Kadın Kolları Başkanı Fevziye Pehlivan, Kadın kolları Myk üyesi Yıldız Tokman ve yönetim kurulu üyeleri Erzurum’a geldi. İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, İl Başkanı Hasan Çiloğlu, Erzurum’dan vekil çıkaramadıklarını ama Erzurum’un 135 milletvekili bulunduğunu ileri sürdü. Genel Sekreter Bıhlun Tamaylıgil, dünyada direniş ve karşı duruşun hep kadın hareketleriyle ortaya çıktığını belirtti. Beldesine, suyuna, geleceğine, ailesine, eşine sahip çıkmak üzere mücadele vermiş olan kadınlara ve yöre halkına destek olmak için geldiklerini anlatan Tamaylıgil, HES’lerin yapım sürecinin neler getirip neleri alıp götürdüğünü paylaşmak için burada olduklarını bildirdi. Bıhlun Tamaylıgil, şöyle konuştu:

“Bugün HES bir enerji kaynağı üretirken Bağbaşı’nda Tortum’da neleri alıp götürecek, etkisini görüşeceğiz. HES’ler, sebzesi, toprağındaki meyvesi, yarını için binlerce ailenin kiminin güvencesini alıp götürecek. ‘Can suyu’ dedikleri kalan su bölgenin canını alacak mı, o doğanın canını alacak mı, beraber bunun karşı duruşunu sergileyeceğiz. Özgürlükleri sağlayan anayasa sözleri ortada iken gençecik bir kız dahi olmak üzere Leyla’nın iletişim hakkını engelleyen bir hukuksuz hukuk uygulamasına şahit olduğumuzu tüm Türkiye ile paylaşacağız. Kadınlar için mücadele için her zaman varız. Her zemin, her ortamda haklar için, özgürlük için, bağımsızlık için, yarınımız çocuklarımızı için omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ise, daha önce Erzurum’da çalıştığını, suyunu içtiğini, ekmeğini yediğini belirtti. Emine Ülker Tarhan, şöyle konuştu:

“Oğlumu bana armağan eden Erzurum’dur. Benim oğlum Dadaş’tır. Çok mutluyum. Milli mücadelenin simgesi direnişin simgesi Erzurum’da olmaktan mutluyum. Direnişin simgesi kadınlar var Erzurum’da. Onların torunlarıyız. Bağbaşı’ndaki kadınlar da onların torunları. Bu mücadelinin parçası olmaktan onur duyuyorum. Şanlı direnişin mücadelesini veren kadınların torunu olarak kendimi şanslı hissediyorum. HES’lerle yapılmak istenen sadece varlıklarını yitirmelerini sağlamak değil. Tortum şelalesi çok değerli bir yıkıklar beldesi, çok gezdim. Müthiş bir izole alanıdır, oranın da yokolmasına neden olacaktır. Yıkıkların sonu olacak, çocuklarımızın, ekmeğin, toprağın, suyun, havanın sonu olacaktır. Milletvekillerinden birisi olarak bu direnişin parçası olmaktan onur duyuyorum. Bağbaşı’nda derteşeceğiz, hukuksal olarak elimizden geleni yapacağı. Hukuksal alanda eylemsel ve toplumsal olarak neler yapılabilir onu konuşacağız. Bugün onlarla buluşma günümüz bizim.”

Konuşmaların ardından milletvekilleri CHP’nin otobosü ile basın mensupları da kiralanan başka bir otobüsle Erzurum’dan Tortum’a hareket etti. Gazetecileri taşıyan otobüs, Sanayi yol ayırımında kırmızı ışıkta duran bir otomobile arkadan çarptı. Hasar tesbitinden sonra otobüs yola devam etti.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More